EDTA (kwas wersenowy, kwas edetynowy) - wpływ na zdrowie i powikłania

EDTA (kwas wersenowy, kwas edetynowy) - specyficzna sól EDTA jest stosowana do wiązania jonów metali w praktyce terapii chelatującej, np. do leczenia zatrucia rtęcią i ołowiem. Jest to związek stosowany w podobny sposób, aby usunąć nadmiar żelaza z organizmu. Terapia ta jest stosowana w leczeniu powikłań związanych z powtarzającymi się transfuzjami krwi, stosowanymi w leczeniu talasemii.

 

Dentyści i endodonci stosują roztwory EDTA do usuwania nieorganicznych zanieczyszczeń (warstwa mazista) i smarowania kanałów w endodoncji. Ta procedura pomaga przygotować kanały korzeniowe do obturacji. Ponadto roztwory EDTA z dodatkiem środka powierzchniowo czynnego powodują poluzowanie zwapnień w kanale korzeniowym.

Służy jako środek konserwujący (zwykle w celu wzmocnienia działania innego środka konserwującego, takiego jak chlorek benzalkoniowy lub tiomersal ) w preparatach do oczu i kroplach do oczu.

Oceniając czynność nerek, kompleks EDTA- podaje się dożylnie i monitoruje się jego filtrację do moczu. Ta metoda jest przydatna do oceny szybkości przesączania kłębuszkowego.

EDTA jest szeroko stosowany w analizie krwi. Jest antykoagulantem w próbkach krwi.

EDTA jest dyspergatorem śluzowym i stwierdzono, że jest wysoce skuteczny w zmniejszaniu wzrostu bakterii podczas implantacji soczewek wewnątrzgałkowych.

EDTA działa zgodnie z szeregiem elektrochemiczny i wygląda on tak:

Li/Li+ -> K/K+ -> Ca/Ca2+ -> Na/Na+ -> Mg/Mg2+ -> Mn/Mn2+ -> Cr/Cr2+ -> Zn/Zn2+ -> Cr/Cr3+ -> Fe/Fe2+ -> Ni/Ni2+ -> Sn/Sn2+ -> Pb/Pb2+ -> H/H+ -> Cu/Cu2+ -> Ag/Ag+ -> Hg/Hg2+ -> Au/Au3+ -> Au/Au+

Oznacza to tyle, że EDTA zanim zwiąże ołów (Pb2+) zareaguje wcześniej z wapniem (Ca2+), sodem (Na+) i magnezem (Mg2+). Wiązanie ołowiu nie jest niemożliwe, ale związanie wcześniejszych metali wiąże się ze stanem zagrażającym życiu. Dla przykładu związanie większości wapnia (Ca2+) spowoduje brak zdolności do krzepnięcia krwi.

Dlatego EDTA należy stosować wyłącznie pod okiem lekarzy w szpitalu, gdyż samowolne stosowanie podczas "domowych detoksykacji", zagraża życiu przez wykrwawienie i wewnętrzne krwotoki.

⇐ powrót do strony głównej