Leki na nadciśnienie - więcej złego niż dobrego?

Dzisiejsza medycyna ukierunkowana jest na sprzedaż. Choć nadciśnienie można wyleczyć zmianą diety oraz ćwiczeniami fizycznymi, większość pacjentów otrzymuje złudną nadzieję, że jedna mała tabletka rozwiąże ten problem na stałe.

Niestety żądna tabletka nie zmieni niezdrowego stylu życia pacjenta, dlatego tez nie wyleczy żadnej choroby. Niestety za chwilowa poprawę ciśnienia krwi płacimy wysoką cenę.

 

Leki na nadciśnienie mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Skutki uboczne różnią się znacznie od siebie w zależności od rodzaju przyjmowanych leków na nadciśnienie.

Najczęstsze działania niepożądane obejmują zaparcia, które są zwykle spowodowane blokerami kanału wapniowego, suchość w jamie ustnej, wywołana przez  agonistów receptora alfa-2, odwodnienie spowodowane przez diuretyki, zawroty głowy spowodowane przez alfa-blokery, senność, rozstrój żołądka, bóle głowy i zwiększona wrażliwość na zimno lub światło słoneczne spowodowane

Istnieją jednak poważniejsze skutki uboczne stosowania leków na nadciśnienie.

1. Ryzyko raka

Stosowanie kilku rodzajów leków w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka. Drs. Ilke Sipahi, Daniel I. Simon i James C. Fang przeprowadzili analizę ponad 60 000 pacjentów losowo przydzielonych do grupy przyjmującej placebo lub grupy zażywającej leki na wysokie ciśnienie krwi znane jako blokery receptora angiotensyny (BRA). Naukowcy odkryli, że stosowanie leków BRA wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Na przykład ryzyko zachorowania na raka płuca było o 25% wyższe u osób przyjmujących leki BRA niż u osób nie przyjmujących leków. Wyniki te opublikowano w lipcu 2010 r. w czasopiśmie "Lancet Oncology".

Przez pięć lat dr AL Fitzpatrick wraz z kolegami śledził stan zdrowia 3198 kobiet w wieku powyżej 65 lat przyjmujących krótkookresowo leki blokujące kanał wapniowy, oraz inne leki na nadciśnienie. Lekarze stwierdzili, że kobiety przyjmujące leki blokujące kanały wapniowe były dwa razy bardziej narażone na raka piersi niż kobiety, które nie przyjmowały tych leków. Wyniki badania opublikowano w październiku 1997 r. w czasopiśmie "Cancer".

2. Ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Nie tylko z rakiem powiązane są blokery kanałów wapniowych, ale wykazano, że leki te zwiększają ryzyko śmierci z powodu ataku serca, pisze National Institutes of Health. Statyny zostały opracowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, ale są coraz częściej przepisywane w celu obniżenia ciśnienia krwi. Zostały one powiązane z wieloma schorzeniami, takimi jak choroby wątroby, depresja, atak serca i udar mózgu.

⇐ powrót do spisu leków