Leki nasenne - dają sen oraz skutki uboczne
Przemęczenie, zbyt dużo pracy, stres, palenie tytoniu, alkoholizm, problemy finansowe. To tylko nieliczne czynniki mogące wpłynąć na powstanie problemów ze snem. Jednak jak zawsze na ratunek przychodzi tabletka która nie rozwiąże problemów pierwotnych, ale rozwiąże problemy snu dopóki będziesz ją zażywał. Jak wszystkie leki, leki nasenne także powodują skutki uboczne.
1. Leki nasenne mogą uzależniać - wiele leków szczególnie z grupy benzodiazepin mają tendencję do wywoływania uzależnienia. Problemem jest nie tylko uzależnienie metaboliczne ale także uzależnienie psychiczne. Leczenie uzależnienia od leków nasennych bywa bardzo trudne, w często nawet po terapii zakończonej sukcesem, chory często sięga po leki nasenne, nawet w przypadku braku problemów ze snem. Jest to dowód na mocne psychiczne właściwości uzależniające tej grupy leków.
2. Leki nasenne mogą powodować zgagę - badania sugerują, że stosowanie określonych rodzajów tabletek nasennych może zwiększać ryzyko refluksu żołądkowego u chorych. W dłuższej perspektywie może to spowodować uszkodzenie przełyku.
3. Ryzyko wczesnej śmierci i raka - badania przeprowadzone na University of California kilka lat temu wykazały, że stosowanie tabletek nasennych może skrócić czas życia. Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie BMJ Open pokazały, że u chorych zwiększa się ryzyko śmierci z powodu zażywania dużej ilości tabletek nasennych. Poza tym badania dowodzą, że osoby przyjmujące leki nasenne mogą również stać się bardziej podatni na rozwój raka wątroby i jelita grubego.
4. Ryzyko związane z utratą pamięci - osoby starsze mogą napotkać na problemy związane z utratą pamięci, jeśli przyjmują tabletki nasenne przez dłuższy czas. Badania wskazały, że osoby starsze, które zażywają tabletki nasenne przez ponad 3 miesiące, mogą być podatne na rozwój choroby Alzheimera oraz choroby zwyrodnieniowej. Naukowcy twierdzą, że benzodiazepina jest najsilniejszym lekiem skorelowanym z możliwością utraty pamięci.