Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne w skrócie NLPZ

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne w skrócie NLPZ - mają swoje zastosowania w szybkim łagodzeniu bólu. Jednak niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem leków NLPZ jest zbyt duże, aby je zignorować. Zagrożenia związane ze stosowaniem leków przeciwbólowych z grupy NLPZ obejmują między innymi ryzyko powstanie przewlekłych chorób serca, przewodu pokarmowego i nerek.

1. Zwiększone ryzyko niewydolności serca

Lekarze obawiają się od pewnego czasu, że leki NLPZ mogą odgrywać rolę w niewydolności serca, ponieważ powodują, że organizm zatrzymuje sód. Obecnie badania opublikowane w British Medical Journal wskazują, że NLPZ zwiększają ryzyko niewydolności serca o 19 procent. Ryzyko bezpośrednio wzrasta wraz z ilością przyjmowanych leków z grupy NLPZ.

Badanie to zostało oparte na analizie historii medycznej milionów pacjentów z czterech krajów europejskich (Holandia, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania). Wszyscy uczestnicy mieli co najmniej 18 lat i rozpoczęli leczenie NLPZ w latach 2000-2010. W tym dużym badaniu analizowano ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca. Naukowcy odkryli, że obecne stosowanie jakiegokolwiek leku NLPZ jest związane z 19-procentowym wzrostem ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca.

Pięć leków NLPZ które w szczególności były związane ze znacznie zwiększonym ryzykiem powstania niewydolności serca to:

Aspiryna
Diklofenak
Ibuprofen
Indometacyna
Ketorolac
Naproxen
Nimesulide
Piroxicam

2. Uszkodzenie przewodu pokarmowego, wrzody i krwawienie wewnętrzne

Leki NLPZ mają ten sam najbardziej powszechny efekt uboczny - uszkodzenie przewodu żołądkowo-jelitowego, które nie ogranicza się tylko do żołądka. Ryzyko obejmuje również potencjalne zagrożenie dla przełyku i jelita cienkiego. Według gastroenterologa Byrona Cryera, rzecznika prasowego Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, ponad połowa wszystkich krwawiących wrzodów jest spowodowana przez stosowanie leków NLPZ.

Aspiryna jest jedynym z leków NLPZ, który hamuje krzepnięcie krwi przez dłuższy czas (od czterech do siedmiu dni), dlatego wielu lekarzy zaleca stosowanie go w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi, które mogą powodować atak serca i udar. Chociaż lek może być skuteczny w zmniejszaniu powstawania zakrzepów krwi, kwas acetylosalicylowy jest lekiem z grupy NLPZ, który jest szczególnie znany z powodowania krwawienia z przewodu pokarmowego i wrzodów. U każdego może rozwinąć się wrzód żołądka podczas przyjmowania NLPZ. Tak, zgadza się - u każdego. Czynniki takie jak wiek 60 lat i więcej, palenie papierosów, posiadanie wielu problemów zdrowotnych lub posiadanie rodzinnej predyspozycji do choroby wrzodowej wystawia cię na jeszcze większe ryzyko wystąpienia krwawienia z żołądka.

Długotrwałe stosowanie dużych dawek NLPZ może również prowadzić do powstawania wrzodów w jelitach. Są one znane jako wrzody trawienne. Wrzody trawienne powstają, ponieważ działanie NLPZ blokuje enzym COX-1 który bierze udział w tworzeniu ochronnej wyściółki żołądka.

3. Wyższe ryzyko niewydolności nerek

Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Pharmacology, leki NLPZ mają negatywny wpływ na zdrowie nerek zasadniczo u wszystkich pacjentów stosujących leki NLPZ. Najczęstszym powikłaniem ze strony nerek wywołanym przez leki NLPZ jest retencja płynów, która prawdopodobnie występuje na pewnym poziomie u każdego, kto zażywa te stworzone przez człowieka przeciwzapalne leki. Klinicznie wykrywalny obrzęk występuje u mniej niż 5 procent pacjentów. Obrzęk jest terminem medycznym określającym obrzęk spowodowany przez uwięzienie nadmiernej ilości płynów w tkankach organizmu. Leki NLPZ również powodują, że organizm zatrzymuje sód, co może prowadzić do różnego stopnia osłabienia czynności nerek.

Całkowite unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest zalecane dla większości osób z przewlekłymi chorobami nerek.

4. Inne poważne zagrożenia

Istnieją szczególne zagrożenia związane ze stosowanie leków NLPZ wśród młodej populacji. Stosowanie aspiryny przez dzieci i młodzież chorą na ospą wietrzną lub grypą było związane z rozwojem zespołu Reye'a. Ten zespół rzadko występuje, ale jest poważny. Może powodować uszkodzenie wątroby i mózgu, a czasem nawet śmiertelną chorobę wątroby lub trwałe uszkodzenie mózgu. Nie należy nigdy stosować salicylanów aspiryny i innych środków z grupy aspiryny u dzieci i młodzieży z podejrzeniem lub potwierdzoną ospą wietrzną lub grypą. Generalnie, dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny przyjmować produktów aspiryny.

Negatywne skutki przyjmowania leków przeciwbólowych NLPZ potwierdza wiele źródeł w tym Wikipedia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroidowe_leki_przeciwzapalne

⇐ powrót do spisu leków